I v Čechách se v posledních letech stávají realitou tropické a supertropické teploty, kdy rtuť teploměru přes den vystoupá na více než 35 °C a v noci neklesá pod 20 °C. Ve městech jsou teploty ještě vyšší kvůli tzv. městským tepelným ostrovům. Nedávná měření a modelovací studie prokázaly, že stromy ve větším počtu snižují okolní teplotu přibližně o 5 °C [1] a jednotlivé stromy svým stínem ovlivní teplotu okolních povrchů (např. asfaltu) až o 30 °C [2]. To ostatně všichni dobře známe, když jdeme v letním žáru po ulici a z rozpáleného chodníku přejdeme do míst, kde je chodník zastíněný okolními stromy či keři.

Dlouhodobě prosazujeme změny v péči o roudnickou zeleň, která nemá plnit jen estetickou funkci. Při plánování infrastruktury je třeba myslet i na doplnění stromů a keřů, které budou poskytovat stín a zároveň čistit okolní vzduch [3]. Za každý pokácený strom je nutné vysadit ve stejné lokalitě (pokud je to možné) alespoň jeden nový strom. Město by mělo rovněž zmapovat vhodná místa podél dopravních cest, na kterých by bylo možné provést výsadbu stromů, zejména na místech, kde již dříve stromy byly. Příkladem mohou být trávníkové plochy mezi chodníkem a silnicí na Třídě T. G. Masaryka, na kterých jsou stále patrné pařezy po předchozích stromech. Při výběru vhodných stromů a keřů je nutné uvážit místo výsadby (životní podmínky pro budoucí vegetaci), ale i vliv na okolní prostředí (např. velikost stromu, aby do budoucna zcela nezastínil budovy v okolí).

Vysazením samozřejmě nesmí péče skončit, aby nedošlo k brzkému odumření rostlin. Je třeba zajistit jejich zavlažování, odborné prořezávání atd. Část financí, které by bylo nutné vynaložit na péči o novou výsadbu, je možné ušetřit vhodnými úpravami okolní infrastruktury, například povrchem, do kterého se voda po dešti může vsáknout (dlažba místo souvislého asfaltu), případně mírným vyspádováním vozovky (parkovací plochy) a chodníku tak, aby voda odtekla k zeleni. Chceme se přitom inspirovat dobrou praxí v jiných městech, například ve Strakonicích [4] či Bruntálu [5].

Budeme podporovat zapojení veřejnosti do celého procesu od návrhu vhodných míst pro výsadbu, přes možnost ovlivnit výběr konkrétních rostlin až po přímé zapojení při výsadbě a péči o nové stromy či keře. Budeme prosazovat využívání dotačních programů a spolupráci se soukromým sektorem či neziskovými organizacemi, aby se snížila finanční zátěž města.

V některém z příštích příspěvků se podíváme na další část našeho plánu péče o městskou zeleň – tentokrát na travnaté plochy.

[1] https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2771156-stromy-ve-mestech-ochlazuji-ulice-o-vic-nez-pet-stupnu-ucinkuji-jeste-lepe-nez-se

[2] https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/sucho-2019-v-cr-teplota-v-praze-pocasi-praha-klima-klimaticka-zmena-v-cr_1907260700_ako

[3] https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2743709-mestska-zelen-pohlti-stovky-tun-znecisteni-vedci-ukazuji-jak-levne-a-ucinne-je

[4] https://www.jcted.cz/strakonicka-inspirace-zachycena-destova-voda-zaleva-koreny-stromu/?liveMode=1

[5] https://www.komunalniekologie.cz/info/mesto-bruntal-ma-parkoviste-se-zasakovacim-prulehem