V únoru jsme společně s předsedou našeho místního pirátského sdružení, Bedřichem Hádkem, položili květinu u sochy Jana Husa na Husově náměstí k připomenutí výročí ruské invaze na Ukrajinu. Tato událost mi opět potvrdila, jak nám v tomto místě chybí kousek kvalitního veřejného prostoru.
Prostor kolem pomníku mistra Jana Husa je přirozeným místem setkávání občanů Roudnice i okolních obcí. Lidé se zde sešli během listopadových událostí roku 1989, setkávali se zde při protestech proti střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše, které pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii, nebo právě v minulém roce, kdy Putin surově napadl nezávislou Ukrajinu. Stejně tak pomník slouží jako pietní místo, kam politické vedení města pokládá květiny a věnce při významných státních svátcích.
Mám za to, že nejsem jediný, kdo si uvědomuje, že prostor kolem památníku není příliš důstojný. Při ceremoniálních akcích se musí místní radní proplétat mezi zaparkovanými automobily. Socha je také těžko přístupná například pro turisty právě kvůli dopravě v klidu.
Tato problematika je v Roudnici stále aktuální. Byla zmiňována například na skvělé akci Dny architektury, kterou organizovala Galerie moderního umění. Autoři městské dopravní koncepce si také všímají nedůstojnosti veřejného prostoru kolem sochy a navrhují omezit parkování na jihozápadní straně. Myslím si, revitalizaci náměstí v okolí sochy Jana Husa musí podporovat každý roudnický patriot a vlastenec. Vždyť se jedná o tak významnou osobu.
Ostatně, přeměnu parkoviště na prostor pro setkávání podpořili i zastupitelé v minulém volebním období, kteří přijali zmiňovanou dopravní koncepci. Tuto koncepci podporuje i současná vládnoucí koalice, která ji zařadila do svého programového prohlášení.
Mám radost, že existují témata, na kterých v našem městě panuje široká shoda. Těším se, že na výročí sametové revoluce budeme u Jana Husa pokládat květinu a celý akt bude probíhat v mnohem důstojnějším prostředí.